SAHA Derneği, Skulptur Projekte’ye davet edilen Ayşe Erkmen’in yeni eser üretimine destek verdi.

 

SAHA Derneği, 10 Haziran–1 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen Skulptur Projekte 2017’ye davet edilen Ayşe Erkmen’in “On Water” adlı yeni eser üretimine destek verdi. Ayşe Erkmen projesinde, Münster’in iç limanını mekân olarak kullanıp, canlı bir bölge olan Nordkai (kuzey iskelesi) ile sanayileşmiş Südkai (güney iskelesi) arasındaki su yüzeyinin hemen altında, iki nehir kıyısını birbirine bağlayan bir iskele kurdu. Bu bağlamda, sahnesinde görünür aktörler haline gelen ziyaretçilere suda yürüyormuş hissi veren sanatçı, sosyolojik sorunlara ve şehir planlamasına dikkat çekti.

Nehir patikaları, siyasi haritalarda sınırları çizmek için muhtemel yerler olarak kullanılırken; su yolları ve insan yapımı kanallar, kentsel gelişim için başlangıç noktası ve katalizör görevi görür. Su yolları böylelikle medenileşme sürecinde, olasılık ya da kısıtlamayı temsil eden muğlak bir yere sahiptir. Erkmen, Skulptur Projekte 2017’de bu bölünmeyi yansıtmakla kalmıyor, tam anlamıyla bir köprü kuruyor. Erkmen’in iskelesi, su yüzeyindeki gemilerde mal taşımak için kullanılan batık konteynerlerden oluşuyor. Gemiler tarafından nadiren kullanılan Danube-Ems Kanalı daha önce liman havzasıyla ayrılmış iki kentsel alan arasında bir bağlantı kurmak için, kara köprüsü yerine bir su köprüsü kullanılarak, Münster sakinlerine ve ziyaretçilerine yürüyerek ulaşılabilir hale geldi.

Ayşe Erkmen

Berlin ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, 1977 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılında DAAD Uluslararası Sanatçı Programı (Berliner Künstlerprogramm) ile bir yıllığına Berlin’e giden Ayşe Erkmen, 1998–1999 yılları arasında Kassel Sanat Akademisi’nde Arnold Bode Profesörü, 2000–2007 yılları arasında da Frankfurt Staedelschule’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2010 yılından bu yana Münster Kunstakademie’de ders veriyor.

 

Skulptur Projekte Münster Hakkında

Skulptur Projekte Münster'in tarihi, yalnızca sanatla değil aynı zamanda bir seyirci yaratma fikri ile de yakından ilişkilidir. 1977’de başlayan sergi, on senede bir gerçekleşiyor. Katılımcı sanatçıların fikirlerine dayanan sergi konsepti, uzun zamandır aynı sistemle sürüyor. Küratöryel ekip sanat, kamusal alan ve kentsel çevreyi keşfetmek ve mekâna özgü eserler üretmek üzere dünyanın dört bir yanından sanatçılar davet ediyor. Seçilen projeler kentsel ortamda gerçekleştiriliyor ve bu şekilde kentin yapısal, tarihi ve toplumsal bağlamlarına kaydolurlar. Projeler aynı zamanda belirli bir alanın ötesini de işaret eder: Küresel güncelle ilgili temalar ve çağdaş heykel kavramlarına ilişkin yansımalar, kamusal alanın ve kamusal alandaki temel parametrelerin araştırılması gibi sanatsal araştırmaların ayrılmaz bir parçasıdır.

 

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA