SAHA Derneği, Uluslararası Sinop Bienali'ne Türkiye'den davet edilen sanatçıların eser üretimlerine destek verdi.

SAHA, 19 Ağustos – 17 Eylül 2017 tarihleri arasında altıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Sinop Bienali'ne Türkiye'den davet edilen sanatçıların eser üretimlerine destek verdi. Çeşitli anlamlara sahip olarak değerler arasında bir durumu ifade eden “Aktarım” kavramı etrafında şekillenen Sinopale 6, arada kalmış boşluklarla oynayarak, ilerlemeye ve aktarımlara, hareket ve görselleştirme bağlamında kavramsal bir alan yaratmaya olanak sağlıyor. Bineal, ilişkisel bağlantısallıklarla birleşimsel alanlar yaratmak adına, maddesel ve kültürel hafızanın tarihinde yer alan görüşmelere ve buluşmalara temas ediyor. Sinopale, farklı formlarda çok sayıda etkinlikten meydana gelen, merkezin dışında yer alan genç bir çağdaş sanat bienali olarak göze çarpıyor.

Sinopale’yi uzun vadeli, sürdürülebilir mikro-politik ve gönüllü çabalar üzerine kuran Avrupa Kültür Derneği, sanatçı seçimini ve programı uluslararası küratörlerle sıkı bir işbirliği içinde gerçekleştiriyor. Bineal, çapraz kültürel değişimlerle yerel bağlam arasında bir format oluşturabilmek adına, sergilemeye, etkinliklere ve etkinliklerin tematik ve gelişigüzel yönüne pragmatik ve pratik müşterek bir anlayışla yaklaşıyor.

Küratörler

Melih Görgün (Türkiye), Nike Bätzner (Almanya), Jonatan Habib Engqvist (İsveç).

 

Sanatçılar

Anne Baumann (Almanya), Sophie Baumgärtner (Almanya), Aylin Çakıner (Türkiye), Bernhard Cella (Avusturya), Alvaro Campo (İsveç), Canan Dağdelen (Avusturya), Ayşe Erkmen (Türkiye/Almanya), Cevdet Erek (Türkiye), Philippe van Eetvelt (Türkiye/Kanada), Wilhelm Frederking (Almanya), Mürteza Fidan (Türkiye), Ulrike Grossarth (Almanya), Frank Hagen (Avusturya), Petrit Halilaj (Kosova), İpek Hamzaoğlu (Türkiye/Avusturya), Murat Haschu (Rusya), Kristina Heinrichs (Almanya), Nil İlkbaşaran (Türkiye/Hollanda), Gülsün Karamustafa (Türkiye), Sebastien Koerbs (Almanya), Volkan Kızıltunç (Türkiye), Maria Lantz (İsveç), leavinghomefunktion: Anne Knoedler, Johannes Foetsch, Elisabeth Oertel, Effy Zeniou, Kaupo Holmberg (Almanya/Kıbrıs/Gürcistan), Ulrike Mohr (Almanya), Nina Naussed (Almanya), Jonas Nobel (İsveç), Raluca Popa (Romanya), Julian Rosefeldt (Almanya), Bella Rune (İsveç), Ginan Seidl & Yalda Afsah (Almanya), Esther Suarez Ruiz (Kolombiya), Youssef Tabti (Fransa/Almanya).

 

Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali Hakkında

Sinopale, yerel kalkınma bağlamında sivil toplumun kültür ve sanat temelli diyalog geliştirmek amacıyla gerçekleştirdiği, “paylaşıma dayalı bir sanat üretimi” modelinde bir araya gelinmesini sağlayan uluslararası bir projedir. İki yılda bir gerçekleştirilen bu proje, her yaştan kentlinin kendi yaşam alanlarını gelecek vizyonuna sahip olarak yeniden algılamalarını, kent sorunları üzerine düşünmelerini, ortak tarihsel belleğin paylaşımı ve bunun sanat üretimine yönelik olarak düzenlenmesini, daha iyi bir sosyal yaşam alanını oluşturmaya yönelik olarak kentsel, ulusal ve uluslararası çalışmayı amaçlar.

 

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA