SAHA Derneği, Viron Erol Vert’in Kunstraum Kreuzberg/Bethanien’de düzenlenen sergisindeki yeni projesinin üretimine destek verdi.

SAHA Derneği, 24 Haziran – 27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Berlin’de bulunan Kunstraum Kreuzberg/Bethanien sergi mekanında “Born in The Purple” adlı kişisel sergisi düzenlenen Viron Erol Vert’in yeni projesinin üretimine destek verdi. Sergi, insan hakları, bölgesel güç, kültürel üstünlük ve doğuştan kazanılan haklar gibi global öncelik taşıyan güncel konular üzerinde duruyor. 

Davet edilen katılımcıların aktif katkılarıyla gelişen disiplinlerarası bir programa ev sahipliği yapan “The Porphyra Club” ise, bu sergi için tasarlanan ve üretilen bir mimari yerleştirme olarak göze çarpıyor. Bir “Enstalasyon merkezi” olarak tanımlanan oda, gösterimler, sanatçı konuşmaları, tartışma oturumları, performans gösterileri, davet edilen aşçılar tarafından hazırlanan yemekler gibi serginin tüm kamusal programlarını barındırıyor. Odada bulunan Antik Yunan tiyatrosundan ve sahne tasarımından esinlenilerek oluşturulan kurulum, düzenlenecek etkinliğe göre değiştirilebiliyor.

The Porphyra Club programıyla ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

 

Viron Erol Vert (1975, Almanya)

Berlin ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Antwerp Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi (Görsel Sanat Bölümü) ve UdK Berlin’de eğitim gören Vert HTW Berlin’deki Moda, KHB Berlin’deki Tekstil ve Yüzey Tasarım yüksek lisans programından dereceyle mezun oldu. Ulusal ve uluslararası alanda 2004 yılından beri birçok sergiye katılan Vert’in işleri “Enough Room for Space” (Gent); “Centro Cultural Montehermoso,Vitoria-Gasteiz” (İspanya); “Gallery Opendahl” (Berlin); “Colette” (Paris); “Die ungarische Methode”, (Ascherleben); “Galeri Reinhard Hauff”, (Stuttgart); “Fellethuset”, (Berlin); “Berghain” (Berlin) ve “Galerist” (Istanbul)’da sergilendi. Sanatçının doğu ve batı arasında köprü kuran çok kültürlü geçmişi kendisi üzerinde derin bir etki bırakmış, işlerinin ana konusu olan kimlik ve yakınlık ögelerinin sorgulamasına bu kültürel doku neden olmuştur.

 

Kunstraum Kreuzberg/Bethanien Hakkında

Bugüne dair sosyal ve kültürel konulara odaklanan Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, güncel sanat alanında faaliyet gösteren bir sergi mekânıdır. Buradaki projelerin merkezinde, konuların anlamlı bir şekilde bağlamsallaştırılması ve çeşitlilik, uluslararasılık ve yerel uygunluk göz önüne alınmaktadır. Farklı kurumlar, küratörler veya sanatçı gruplarıyla ortak bir çaba ile bir yılda yaklaşık altı sergi projesi gerçekleştirir. Sergi turları, film gösterimleri, tartışmalar ve sanatçı konuşmaları gibi ek programlarla sergileri destekleyici etkinlikler düzenler.Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Friedrichshain-Kreuzberg İlçe Konseyi kuruluşudur. Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Hans Baluschek, Erich Büttner ve Kreuzberg’de yaşayan diğer sanatçılar Hanefi Yeter, Akbar Behkalam, Luise Grimm veya Christa Eichler’ın eserlerini içeren yaklaşık 450 eserden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

 

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA