SAHA Derneği’nden Banu Cennetoğlu’nun Amerika’daki ilk kişisel sergisine yayın desteği

Çağdaş sanatı desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA Derneği, Banu Cennetoğlu’nun 14 Ocak - 25 Mart 2019 tarihleri arasında New York’taki Sculpture Center’da düzenlenen kişisel sergisine yayın desteği veriyor.

Sohrab Mohebbi küratörlüğünde düzenlenen serginin odağını geçtiğimiz yaz Chisenhale Gallery’de gösterilen, SAHA desteğiyle üretilen 1 January 1970 – 21 March 2018 isimli video çalışması oluşturuyor. Sergide Banu Cennetoğlu’nun bilgi, veri ve görsellerin toplanması, sunulması ve dolaşımını ele alan çalışmaları yer alıyor. Sanatçı, kurduğu estetik bağ üzerinden, bireysel konumlarımız ve eylemlerimizin yaşamlarımızı şekillendiren daha büyük yapı ve olaylar ile süregelen pazarlığını düşünmeye davet ediyor. Kişisel ve kamusal arşivini birbirine bağlayarak “kişisel olan politiktir” söylemini kuvvetlendirmekle kalmayıp tam tersi şekilde politik olanın kişisel olacağının da altını çiziyor.

SAHA’ Derneği’nin desteğiyle yayınlanan sergi kitabında küratör Sohrab Mohebbi ile Bard College’da İnsan Hakları Projesi Direktörü ve Karşılaştırmalı Edebiyat Profesörü Thomas Keenan’ın yazıları yer alıyor.

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA

instagram.com/sahadernegi/