SAHA Derneği’nden ISCP ve Homeworks Program’a davet edilen üç sanatçıya destek

Çağdaş sanatı desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA Derneği, uluslararası kurumlarla uzun vadeli işbirlikleri yaparak, Türkiye’den çağdaş sanatın desteklenmesi için uluslararası ağları geliştirmeye katkıda bulunuyor. New York’ta The International Studio & Curatorial Program ve Beyrut’ta Homeworks Program’a davet edilen üç sanatçının program ve yaşam masraflarına destek veriyor.

SAHA, New York’ta bulunan ISCP ile 2013 yılından beri sürdürdüğü işbirliği kapsamında bu yıl 1 Ekim – 31 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenen misafir sanatçı programına davet edilen İnci Furni’nin program ve yaşam masraflarına destek veriyor. Ayrıca 30 Ekim 2018 – 25 Ocak 2019 arasında ISCP'nin kurumlara yönelik düzenlediği residency programına Nancy Atakan ve Volkan Aslan tarafından kurulan 5533 davet edildi. Program kapsamında 22 Ocak 2019’da Fatma Bucak ile de bir etkinlik düzenleniyor.

SAHA, Lübnan Plastik Sanatlar Derneği Ashkal Alwan sanat kurumuyla 2015 yılından beri sürdürdüğü işbirliği kapsamında 1 Ekim 2018 - 14 Temmuz 2019 tarihlerinde Beyrut’taki “Homeworks Space Program” isimli misafir sanatçı programına davet edilen iki sanatçı, Cansu Çakar ve Kıymet Daştan’a destek veriyor. Bu yıl 25. yılını kutlayan kurum, aralarında İnci Eviner’in de bulunduğu 39 sanatçının eserlerinden oluşan bir sergi ve bağış müzayedesi düzenliyor.

ISCP hakkında
1994 yılında bir stüdyo ile açılan ISCP, şu anda 60’tan fazla ülkeden 1800’ün üzerinde sanatçı ve küratör ağırlayan uluslararası alanda tanınan bir kurum. ISCP 2008 yılında Manhattan’dan East Williamsburg, Brooklyn’deki 1700 metrekarelik eski fabrika binasına taşındı. Bu yeni mekân ile kapasitesini genişleten ISCP bünyesinde 35 stüdyo, bir sergi galerisi ve proje alanı bulunuyor.

 

Ashkal Alwan hakkında
Lübnan Plastik Sanatlar Derneği Ashkal Alwan, Beyrut merkezli kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak konumlanıyor.  18 yılı aşkın süredir kurum, disiplinler ve medya üzerinden yaratıcı ve entellektüel  çabanın üretimi, kolaylaştırılması ve dolaşımı üzerine çalışmalarını yürütüyor. Ashkal Alwan’ın programları kapsamında; Lübnan ve yurtdışında farklı küratörlerin projelerinden oluşan ve kültürel pratikler üzerine düzenlenen Home Works Forum, sanatçı kitapları ve basılı işlerin yayımlanması, misafir sanatçı programları ve video prodüksiyonu, gösterim programlarını içeren Video Works düzenleniyor. Ashkal Alwan, Beyrut’ta sanat eğitimi ve üretimi için kullandığı 2000m²’lik mekânı Home Workspace’i 2011 yılında kullanıma açtı.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA