SAHA Derneği, sürdürdüğü işbirliği kapsamında, Brooklyn’deki The International Studio & Curatorial Program – ISCP’ye, Türkiye’den kabul edilecek bir sanatçının katılım, özel stüdyo, seyahat, yaşam ve konaklama masraflarını karşılayacak.

1 Ekim–31 Aralık 2018 döneminde gerçekleştirilecek misafir sanatçı programına başvurular, 4 Haziran 2018 Pazartesi gününe kadar ISCP’nin online sayfası iscp-nyc.org/apply adresinden yapılabiliyor. ISCP ile SAHA arasında yapılan işbirliği programına SAHA desteğiyle daha önce; Güneş Terkol, Burak Delier, Emre Hüner, Belit Sağ ve Cem Dinlenmiş katıldı.

Program dâhilinde 24 saat kullanılabilen 18 metrekarelik özel bir stüdyo alanı verilen misafir sanatçıya Visiting Critics’ten düzenli stüdyo ziyaretleri düzenlenecek, müze, galeri ve diğer kültürel mekânlara geziler, sanatçı konuşmalarına ve açık stüdyolara katılım imkânı sağlanacak. Sanatçı, aynı zamanda ISCP’nin sergi programı ve katılımcı projelerinde yer alacak.  

The International Studio & Curatorial Program (ISCP)

Farklı coğrafyalardan sanatçılara ve küratörlere yönelik misafir programı odaklı ve kâr amacı gütmeyen bir çağdaş sanat kurumu olan ISCP, her zaman 30’un üstünde sanatçı ve küratörün bulunduğu program katılımcılara yer, zaman ve yeni proje geliştirme desteğinde bulunuyor. 1994 yılında sponsorlu bir stüdyo ile açılan ISCP, şu anda 60’tan fazla ülkeden 1800’ün üzerinde sanatçı ve küratör ağırlayan, uluslararası alanda tanınan bir kurum olarak çalışmalarını sürdürüyor. ISCP, 2008 yılında Manhattan’dan East Williamsburg, Brooklyn’deki 1700 metrekarelik eski fabrika binasına taşındı. Bu yeni mekan ile kapasitesini genişleten kurum bünyesinde 35 stüdyo, bir sergi galerisi ve proje alanı bulunuyor.SAHA Derneği

Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

www.saha.org.tr
facebook.com/SAHA-Dernegi
twitter.com/SAHA