SAHA, Dhaka Art Summit kapsamında, Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni eser üretimine destek verdi.

SAHA, Bangladeş’te gerçekleştirilen Dhaka Art Summit kapsamında, 2-10 Şubat tarihlerinde düzenlenen “Planetary Planning” adlı sergiye davet edilen Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni eser üretimine destek verdi. Mimar ve tasarımcı Buckminster Fuller tarafından, 1969 yılında Delhi’de Nehru anıtıyla ilgili düzenlenen “Planetary Planning” adlı konferansı çıkış noktası olarak alan sergi, 60’lardan bu yana üç nesilden sanatçının Güney Asya ve çevresindeki küreselleşmeye dair görüşlerini inceliyor.

Amie Siegel, Ayesha Sultana, Buckminster Fuller, Desmond Lazaro, Hera Büyüktaşçıyan, Isamu Noguchi, Lala Rukh, Mohammad Kibria, Muzharul Islam, Novera Ahmed, Seher Shah ve Zarina Hashmi’nin eserlerinin yer aldığı “Planetary Planning”; 1960’lar ve sonrasında, sanatçıların sabit kimliklere ve buna bağlı olarak doğuştan varlığını sürdüren hiyerarşi kavramlarına nasıl meydan okuduğunu araştırıyor. Tasarım ve mimarlığın dili, bu süreç içerisinde önemli bir rol oynuyor.

Eserleri sergilenen sanatçılardan bir kısmı, mimarlığı mekân taşıyıcı ve dünyevi bağlantılar taşıma olasılığını gösteren bir dil olarak tasarlarken, diğerleriyse benzer endişeleri ifade etmek için çizimi ve diğer araçları tercih ediyor. Sergide; kurgulanan transfer hatları, ticari bağlantılar, estetik ağlar ve seyahatlerin yansıması olarak Güney Asya’nın tarihsel birleşmeleri ve ayrışmaları göz önünde bulunduruluyor. Bangladeş ve Japonya arasında olduğu gibi, 1960’lardan günümüze uzanan uluslararası ve bölgelerarası etkileşimler tekrar inceleniyor.

Hera Büyüktaşçıyan (1984, İstanbul)

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2006’da mezun olan Hera Büyüktaşçıyan, işlerinde kimlik, hafıza, zaman ve mekânla hayali bir bağ kurmak amacıyla, öteki olma durumu, bulunmama ve görünmezlik kavramlarını bir arada vurguluyor. Yerel mitlerden, tarihi ve ikonografik unsurlardan yararlanarak, öteki için yeni bir anlatı olanağı oluşturuyor. Delfina Foundation, Londra (2014); Villa Waldberta, Münih (2012–13); AIRDrop, Stockholm (2012); PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, İstanbul (2012); Ye­revan Arts and Cultural Studies Laboratory ACSL, Erivan (2011) misafir programlarında yer alan sanatçı, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

 

Dhaka Art Summit

Dhaka Sanat Zirvesi, Güney Asya ile ilgili sanat ve mimarlık konuları üzerine kurulmuş, ticari olmayan, uluslararası araştırma ve sergi platformu. Bangladeş’e odaklanan zirve, bölgesel ve uluslararası bağlamda sanatın bu biçimlerini nasıl düşündüğümüzü yeniden inceliyor. Festivali düzenleyen kurum olarak işlevini sürdüren Samdani Art Foundation, 2012 yılında kuruldu. Dhaka Art Summit, Bangladeş Halk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde, Bangladeş Shilpakala Akademi’de 2 yılda bir düzenleniyor.

Zirve; sanat ve etkileşim için daha üretken bir alan yaratmak amacıyla, geleneksel bienal formatını reddederek Güney Asya’nın çağdaş ve tarihi yaratıcı topluluğunu ilerletmek ve desteklemeye yoğunlaşıyor. Dhaka Sanat Zirvesi,  önde gelen kurumlardan yerel ve uluslararası misafir küratörler, Güney Asya coğrafyasında araştırma yapmak, yeni alanlar açmak, işbirlikçi grup sergileri ve deneysel yazı inisiyatiflerinin yanı sıra, film ve konuşma programları kurmak ve düzenlemek amacıyla, Başkürator Diana Campbell Betancourt önderliğinde yönetiliyor.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr
facebook.com/SAHA-Dernegi
twitter.com/SAHA