SAHA, Erdem Taşdelen’in Montreal’deki kişisel sergisi için eser üretimine destek verdi.

SAHA, sanatçı Erdem Taşdelen’in, 14 Şubat -31 Mart tarihleri arasında Montreal’deki  VOX — Centre de l'image contemporaine’de düzenlenen ilk solo sergisi için eser üretim desteği verdi. “The Curtain Sweeps Down” isimli sergi, 1950’de Türkiye’de yayımlanan “Genç Kızlar” adlı romanın ardındaki hikâyenin sosyopolitik etkilerini araştırıyor. Taşdelen’in ses, fotoğraf, resim ve metin işlerinden oluşan projesi, bazıları susturulurken diğerlerinin ana akıma girmesine izin veren sistemin altını çiziyor. Sergi, sansür ve ayrımcılığa karşı etkili bir dirençle sonuçlanabilecek taktiklerin iletişimini teşvik etmeyi, açık muhalefetin riskli olabileceği ortamlarda ilerici siyaseti geliştirmek için kendini gizlemeyi, stratejik bir araç olarak görmeyi amaçlıyor.

“Genç Kızlar”, İngilizceden Türkçeye birçok çevirisi bulunan, yaşı küçük olduğu için yayınevinin kabul etmeyeceği düşüncesiyle kendi yazdığı kitabı Vincent Ewing takma adıyla yayınlatan Nihal Yeğinobalı tarafından kaleme alındı. Sözde tercüme eser, döneme göre müstehcen içeriğiyle okuyucuların ilgisini uyandırdı ve kısa süre içinde en çok satan kitaplardan biri oldu. Defalarca basılan roman, 2003 yılında nihayet Yeğinobalı’nın ismiyle yayınlandı.

 

Erdem Taşdelen (1985, Ankara)

Toronto’da yaşayan Türkiyeli-Kanadalı sanatçı, kavramcılık üzerine kurulu çokdisiplinli çalışma pratiğinde enstalasyon, video, çizim, heykel, ses ve sanatçı kitapları gibi farklı işler üretiyor. Genellikle kültürel olarak öğrenilen davranışlar bağlamında kendini ifade etmeyi sorgulayan iğneleyici bir mizahla karakterize edilen sanatçının işleri; Vancouver’daki Contemporary Art Gallery ve Or Gallery, İstanbul’da Pera Müzesi, Amsterdam’da Framer Framed (2017), Freiburg’da Museum für Neue Kunst (2016), Kosova’da Stacion Center for Contemporary Art, İstanbul’da Sabancı Müzesi (2015) ve ARTER (2014), Kunstverein Hannover, Zürich’te Haus Konstruktiv, Viyana’da MAK, Denver’da Biennial ofAmericas, Vancouver’da Western Front (2013) ve Oakville Galleries (2012) gibi mekânlarda, solo ve grup sergilerinde yer aldı.

 

VOX — Centre de l'image contemporaine

1985 yılında kurulan VOX — Centre de l'image Contemporaine, 1960’lardan beri sanatçılar, sergi küratörleri ve araştırmacıların sanat deneyimine katkıda bulunulmasına, imaj yaratma ve sergileme pratikleri etrafında birçok eleştirel söylem biçiminin yansıtılması ve geliştirilmesine olanak sağlamak için, araştırma ve sunum girişimlerini destekleyen bir misyonla hareket ediyor. Ana etkinliği, çoğu zaman yayınlar, dokümantasyon alanları, film gösterimleri, konferanslar ve online projelerle bütünlenen VOX, sanatçılarla uzun soluklu çalışmaya dayanan sergi ve diğer sanatsal etkinlikler, sanata ve çağdaş topluma ilişkin tartışmalar ve müzakereleri teşvik eden halka açık kolektif projeler düzenliyor.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

www.saha.org.tr
facebook.com/SAHA-Dernegi
twitter.com/SAHA