SAHA, Fatma Bucak’ın "So as to find the strength to see" isimli kişisel sergisinde, yeni eser üretimine destek verdi.

SAHA, 6 Mart–20 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Torino’da bulunan Fondazione Merz’de gerçekleşen “So as to find the strength to see” isimli kişisel sergisinde, Fatma Bucak’ın yeni eser üretimine destek verdi. Güncel yerindeliği olan siyasal ve cinsel kimlik, sansür, baskı, kamulaştırma, göç ve şiddet gibi temalar etrafında kurgulanan sergide, sanatçının Fondazione Merz’e özel olarak ürettiği mekâna özgü yerleştirmeler, performans, ses, video, heykel ve fotoğraflar yer alıyor.  

Tarihin kırılganlığını, gerginliğini ve geri dönüşümsüzlüğünü, tanıklığın ve hafızanın gücünü, bir dizi görsel, ses ve performansla araştıran sanatçının yarattığı ortamlar serisi, unutulmuş öykülerin, tarihin dışında kalan bireylerin ifade edilmeyen düşüncelerinin, siyasi ve etnik azınlıkların, iktidara muhalif sosyokültürel yapıların sesi haline geliyor.

Fatma Bucak

İskenderun doğumlu Fatma Bucak, İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde ve İtalya Albertina Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nde okudu. Ardından yüksek lisansını Londra Kraliyet Sanat Koleji Fotoğraf Bölümü’nde tamamladı. Performans, video ve fotoğrafı bir araya getiren Bucak’ın çalışmaları, imgesel ve mitolojik yapılarla gerçeklik gözlemlerini aktarır. Gerçeklik taşıyan çeşitli öykülerin politik güçlerini, belli bir cinsel kimlik duruşu ile mizansene yerleştirir. Bu tutumunu erkek egemenliği, din, kültürel yabancılaşma, varlık ve yokluk gibi belli konularda, edimsel yaklaşımının açıklıkla görüldüğü bir yapıda ele alır. Fatma Bucak İstanbul ve Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.

Fondazione Merz

Fondazione Merz, sergiler, etkinlikler, eğitimle ilgili faaliyetlere ev sahipliği yapmak, sanatın daha fazla araştırılması ve keşfedilmesi için alan yaratmak amacıyla İtalya’nın Torino kentinde bir güncel sanat merkezi olarak Mario Merz’e ithafen 2005 senesinde kuruldu. Vakıf, eserlerini keşfetmek ve düşünmek için Mario ve Marisa Merz’e adanmış sergileriyle birlikte, kurum ve koleksiyonuyla etkileşim kuracak birçok yerel ve uluslararası sanatçıyı davet ederek, onların mekâna özgü projelerine ev sahipliği yapıyor. Vakıf, çağdaş sanat ve müzik alanında yetenekleri keşfetmeye yönelik başlatılan 2 senede bir verdiği Mario Merz Ödülü’ ile yeni nesil sanatçı gelişimini de destekliyor.

 

SAHA Derneği

Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr
facebook.com/SAHA-Dernegi
twitter.com/SAHA