SAHA, Liverpool Bienali’nde Banu Cennetoğlu ve İnci Eviner’in yeni eser üretimlerine destek verdi.

SAHA, Liverpool Bienali’nde Banu Cennetoğlu ve İnci Eviner’in yeni eser üretimlerine destek verdi.

SAHA, 14 Temmuz—28 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen Liverpool Bienali’ne davet edilen Banu Cennetoğlu ve İnci Eviner’e yeni eser üretimi desteği verdi.

Banu Cennetoğlu, UNITED for Intercultural Action tarafından 1993 senesinden bu yana güncellenen ve Avrupa’ya göç etmeye çalışırken hayatını kaybeden 34,361 mülteci ve göçmenin bilgisinin yer aldığı “The List” –“Liste”nin 20 Haziran 2018 Dünya Mülteci Günü, The Guardian gazetesiyle birlikte basılı ve online olarak dağıtımını sağladı. Cennetoğlu,  2007 yılından itibaren “Liste”nin kamusal alanlarda dağıtımını ve dolaşımını billboardlar, toplu taşıma araçları ve gazeteler aracılığıyla gerçekleştiriyor. Chisenhale Galeri ve Liverpool Bienali işbirliğiyle üretilen “Liste”nin ücretsiz kopyalarına Chisenhale Galeri (28 Haziran–26 Ağustos 2018) ve Liverpool Bienali (14 Temmuz–28 Ekim 2018) aracılığıyla erişilebilir. İnci Eviner ise Liverpool Bienali için “Reenactment of Heaven” isimli bir film üretti. Film, cennet fikri üzerine yoğunlaşıp din ve ekonominin arasındaki etkileşimi, birbirlerine ne şekilde karşı çıktıklarını ve bu iki kavramın farklı bağlamlarda birbirlerini nasıl tespit ettikleri konusunu işliyor. “Male gaze”in hâkim olduğu toplumda kadının rolünü araştıran Eviner, kadının genellikle sadakat ve saygıyla bağdaştırılan bir alan olan cennetteki yerini sorguluyor. Sanatçı, kadınları baskıya karşı mücadelelerinde yüreklendirmeyi amaçlayarak filminde kadın dansçı ve oyuncularla işbirliği yapıyor.

 

Banu Cennetoğlu
Ankara, 1970, doğumlu sanatçı, İstanbul, Paris ve New York’ta okuduktan sonra, 2012 yılında Amsterdam’da bulunan Rijksakademie van Beeldende Kunsten’e misafir sanatçı olarak kabul edildi. Sanatçının işleri, 3. ve 5. Berlin Bienali’nde (2004 ve 2008), 10. İstanbul Bienali ve 1. Atina Bienali’nde (2007), Murcia’da düzenlenen Manifesta 8’de (2010), 10. Gwangju Bienali’nde (2014), Türkiye’yi temsil eden 2 sanatçıdan biri olarak 53. Venedik Bienali’nde (2009) ve Documenta (14)’da (2017) sergilendi. 2016’da Berlin’deki DAAD Sanatçı programına davet edilen 6 sanatçıdan biri olan Cennetoğlu, aynı zamanda sanatçı kitaplarının sayılı edisyonlarının toplanmasına, arşivlenmesine, sergilenmesine ve basımına yönelik çalışan BAS adlı kâr amacı gütmeyen proje alanını yürütüyor.

 

İnci Eviner
1956 doğumlu Eviner, çalışmalarında arzu ve felaket politikalarını, uzamı ve öznellik olanaklarını irdeler. Travmaların yeni tür bir dinleme ve tanıklık gerektirdiğinin farkında olan sanatçı, iktidarın kadın bedeni üzerindeki mevcut uygulamalarının izini sürer ve sabit kimliğin ötesini araştırır. Eserleri dünyanın dört bir yanındaki kişisel sergiler ve grup sergilerinde yer almış olan Eviner, İstanbul, Venedik, Tayvan, Selanik, Şangay ve Busan gibi pek çok bienale davet edildi. Sanatçının yapıtları The Drawing Center, the Philadelphia Museum of Art, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Massachusetts Museum of Contemporary Art ve Palais des Beaux-Arts, Lille gibi müzelerde sergilendi. Eviner, 2017 yılında Sharjah Bienali Ödülü’nü kazanan sanatçıları arasında yer aldı.

 

Liverpool Bienali
Bir güncel sanat bienali olan Liverpool Bienali, Birleşik Krallık’ta bulunan Liverpool şehrinin kamusal alanlarında, galeri ve müzelerinde ve online olarak düzenlenerek uluslararası sanatçıların eserlerini üretip sergilemelerini destekler. Araştırma, eğitim ve eser üretimini içeren bir programla desteklenen Bienal’de, 1998’den bu yana 300’ün üzerinde eser üretilmiş, 450 sanatçının eserleri sergilenmiştir.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.