SAHA, Manifesta 12’ye davet edilen Erkan Özgen’in yeni eser üretimine destek verdi.

SAHA, Manifesta Avupa Çağdaş Sanat Bienali’ne davet edilen Erkan Özgen’in “Purple Muslin” isimli yeni eser üretimine destek verdi. Bu sene 12.si gerçekleştirilen Manifesta, 16 Haziran - 4 Kasım 2018 tarihlerinde Palermo’da düzenleniyor.

Erkan Özgen, Kuzey Irak’tan savaş nedeniyle Türkiye ve Avrupa’ya göç eden kadınlarla birlikte gerçekleştirdiği projesinde, savaşın göçmenlerin hayatı üzerindeki etkisine odaklanıyor. Savaşın getirdiği travma ve vahşete dair hatıraların kadın göçmenlerin yaşamları üzerindeki etkilerini araştıran sanatçı, “Purple Muslin” projesinde göçmenlerin kişisel savaş deneyimlerini, acılarını ve göç süreçlerini anlattıkları bir röportaj serisi sunuyor.

 

Erkan Özgen

Mardin’de 1971 senesinde dünyaya gelen Erkan Özgen, Çukurova Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Ağırlıklı olarak video yerleştirmelerinden oluşan çalışmalarıyla yurtiçi  ve yurtdışında çeşitli karma sergilerde yer aldı. “Wonderland” isimli çalışmasıyla “Polarized! Vision is War/Peace” ödülünü kazandı. Sanatçı, Beyrut, Şam, Diyarbakır, Enschede, Hartum ve Taipei’de çeşitli atölye çalışmalarına katıldı. Türkiye’de ve yurtdışında güncel sanat eğitimleri veren Özgen, çeşitli çevreci inisiyatiflerde görev aldı. 2017 yılında Diyarbakır’da açılan bağımsız sanat alanı Loading’in kurucuları arasında yer alan sanatçı, çalışmalarını Diyarbakır’da sürdürüyor.

 

Manifesta Avrupa Çağdaş Sanat Bienali

Venedik Bienali ve documenta ile birlikte, Avrupa’da düzenlenen en önemli güncel sanat etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Manifesta, her defasında farklı bir merkezde gerçekleştirildiği Göçebe Bienal olarak da adlandırılıyor. İlki Rotterdam’da düzenlenen Bienal, sırasıyla Lüksemburg (1998), Ljubljana (2000), Frankfurt (2002), San Sebastian (2004), Lefkoşa (2006 – iptal edildi), Trentino–South Tyrol (2008), Murcia’da (2010), Genk’de (2012), St. Petersburg’da (2014) ve Zürih’te (2016) organize edildi. Bilinçli olarak sanat dünyasının merkezi haline gelmiş kentlerden uzak durması ve nomadik karakteri Manifesta’yı diğer bienallerden ayıran belirgin unsurlar olarak sıralanır.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

http://www.saha.org.tr/
https://www.facebook.com/sahadernegi/
https://twitter.com/SAHA_Istanbul