SAHA, Salisbury University Art Galleries’e davet edilen Gülşah Mursaloğlu’na üretim desteği veriyor.

Türkiye’den güncel sanatı uluslararası platformda desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA, Maryland’deki Salisbury University Art Galleries’de 28 Haziran - 8 Eylül arasında düzenlenen “Material Play” başlıklı karma sergiye davet edilen Gülşah Mursaloğlu’na üretim desteği veriyor.

“Material Play,” objelerin ve yapıtaşlarının elle tutulur varoluş olasılıklarını sorguluyor. Sergideki yapıtlar, tasarlama, yapma ve kullanma eylemlerinin süreçlerindeki merak ve karmaşayı ortaya çıkarmakta ve objelerle hammaddeler arasındaki ilişkiyi aydınlatıcı bir şekilde öne koyuyor. Günlük hayatta kullanılan ve kolayca ne oldukları anlaşılabilen organik ve inorganik malzemelerden, bir zamanlar işlevsel bir amaca hizmet etmiş ancak artık işlevsel olmayan bir şekle girmiş malzemeler içeren eserler, insanla bu malzemelerin elde edildiği doğa arasındaki bütünleşik ve zamana dayalı ilişkiyi akla getiriyor. Gülşah Mursaloğlu, Woomin Kim, Nathan Randal Green ve Jordann Wine’ın işleri, gözle görülür ve hayali kurulan duyuşsal bir deneyim aracılığıyla bu ilişkiye bir bakış sunuyor.

An Operator with Measured Endeavors (Stretched Over), saklama ve bozulmayı engelleme amacıyla kullanılan bir malzeme olan silika jeli aracılığıyla zamanı manipüle ediyor. Böylelikle jelin zaman ve maddeyi şekillendirme potansiyelini inceliyor. Eser, birbirine dikilmiş lahana yaprakları ile bir küpün içini dolduran ve katman halinde dışarıya dökülen silika jeli arasında bir dönüşüm ilişkisi kuruyor.

Gülşah Mursaloğlu
1989 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisansını bitirdikten sonra School of the Art Institute Chicago’da yüksek lisansını tamamladı. Çalışmalarında genellikle maddesellikle, maddenin iradesiyle ve hem insanların hem de diğer türlerin zamanla kurduğu ilişkilerle ilgileniyor. Uzun ve kapsamlı bir araştırma sürecinin ardından ortaya çıkan yerleştirmeler, sergilendiği halleriyle stabil formlarda kalmıyor, sergiye yayılan süreçsel uzamlarıyla dinamik ve değişken sistemlere dönüşüyor. Yakın zamanda katıldığı sergiler arasında Bir İç Mekân Bahçesi, Depo, İstanbul (2018); Artificial Life, Chicago Artists Coalition, Şikago (2018); Other Hours, 601 Artspace, New York (2017); Kiralık Satılık, Protocinema, İstanbul (2017), Genç Yeni Farklı, Zilberman Gallery, İstanbul (2017), -on the bank of what river?, Roman Susan Gallery, Şikago (2017) ve Ground Floor Biennial, Hyde Park Art Center, Şikago (2016) bulunuyor

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

https://www.instagram.com/sahadernegi/

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA