SAHA, sanatçı Ahmet Doğu İpek’in “Günler” kitabına destek verdi.

SAHA, Nürnberg Neues Museum’da, 23 Mart–10 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşen,  “Border of Time”  sergisinde yer alan Ahmet Doğu İpek’in yayın üretimine destek verdi. Sergi kapsamında yer alan sanatçı kitabı, İpek’in aynı müzede yer alan “Günler” serisinden 89 çalışma ve “Yıldızlar (Gece)” adlı eserinin görsellerinden oluşuyor. Bu görsellere, küratör ve yazar Selen Ansen’in eserlerden ilham alarak kaleme aldığı “Nyx” adlı şiiri eşlik ediyor.

Sanatçının, 157 parçadan oluşan “Günler” serisi, Temmuz 2016–Mart 2017 tarihleri arasında, esere her gün yeni bir siyah karenin eklenmesiyle oluştu. Serideki her bir kare, siyah suluboya damlatılan pamuklu kağıdın herhangi bir araç olmaksızın ve durmadan hareket ettirilmesiyle yaratıldı. Yaklaşık bir saatlik meditatif bir sürecin ardından ortaya çıkan bu işler, bütününde yapıldıkları dönemin soyut kaydını tutan kara bir günlük gibi değerlendirilebilir. “Günler” serisinin devamı niteliğindeki “Yıldızlar (Gece)” adlı çalışmaya büyük, kalın, pamuklu bir kağıdın siyah Hint mürekkebiyle tamamen boyanması sonrası ortaya çıkan koyu karanlığın üzerine iğnelerle atılmış sayısız çentikle yaratılan galaksi benzeri bir kompozisyondan oluşuyor. Her gün düzenli bir şekilde kağıdın üzerine atılan çentiklerle ortaya çıkan bu performatif çalışma, gökyüzünü karartılmış bir fanus gibi tahayyül eden bir çocuğun, saf denebilecek bir duyguyla karanlığın ardındaki ışığa ulaşma çabasını betimliyor.

Türkiye’den Bilge Friedlaender, Füsun Onur ve Ahmet Doğu İpek’in çalışmalarını bir araya getiren “Border of Time”, bu sanatçıların sahip olduğu ortak sessiz yaklaşımı vurguluyor. Zaman kavramına odaklanan sergi, ismini Michel Foucault’nun ‘zamanın sınırı’ ifadesinden ödünç alıyor.

Ahmet Doğu İpek hakkında

1983, Adıyaman doğumlu Ahmet Doğu İpek’in çalışma pratiği özenli ve titiz olarak tanımlanıyor. Sanatçı, meditatif bir stile ve suluboya, kurşun kalem gibi geleneksel materyalleri yenilikçi bir teknikle yorumluyor. Çok katmanlılık, karmaşıklık ve siyahlık, sanatçının eserlerindeki ortak özellikler olarak görülebilir. Siyah rengine olan takıntısı, özellikle bu ortak zemini derinlikle keşfetmesine olanak veriyor. Ahmet Doğu İpek, bireysel üretimlerinin yanı sıra başka sanatçılarla geliştirdiği işbirlikleriyle farklı medyumlar kullanarak 3 boyutlu, mekâna özgü çalışmalar da gerçekleştiriyor.
Sanatçı, ilhamını post-modern toplumlardan alsa da, “kitle” kavramı ve Negri & Hardt, Canetti, Harvey ve Calvino gibi düşünürlerin teorilerinden de esinlenen eserleri, Piranesi ve Doré gibi 18. ve 19. yüzyıl sanatçılarının işlerini andırıyor. İpek’in çalışmaları, Yaşadığı şehir olan İstanbul ile güçlü bir bağ kuran sanatçının tüm eserleri, kişisel ve kamusal, kültürel ve entelektüel hafıza kaybını, zamana karşı rekabetin işlevsizliğini ve hiçbir şeyin statik olmadığını hatırlatır.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

http://www.saha.org.tr
https://www.facebook.com/sahadernegi
https://twitter.com/SAHA_Istanbul