Türkiye’den güncel sanatı desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA, Savaş Boyraz’ın Berlin’deki Künsterhaus Bethanien’de 11 Nisan - 5 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenen “The State we are in” başlıklı kişisel sergisine prodüksiyon desteği veriyor.

Misal Adnan Yıldız küratörlüğünde düzenlenen “The State we are in”, Boyraz’ın son dönem video ve fotoğraf çalışmalarını mekân için özel tasarlanmış bir sergi bağlamında bir araya getiriyor. Sanatçının savaş ve şiddetin yarattığı dehşeti evrensel bir gerçekliğe taşıyan, Pablo Picasso’nun Guernica yapıtına yönelik düşüncelerinden yola çıkan “The State we are in” başlıklı çalışmaları sergiye hem ismini veriyor hem de enstalasyonun odağını oluşturuyor. Boyraz’ın sergisi, yıkılmış şehirler, militarist bir kentsel dönüşüm ve mimari vahşetten hikâyeler çıkararak anlatı politikalarına dair eleştirel bir gezinti sunuyor.

Savaş Boyraz hakkında
1980 yılında İstanbul’da doğdu. 1998-2006 yılları arasında Mezopotamya Sinema Kolektifi ile çeşitli projelerde yer aldı. 2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fotoğraf Bölümü’nden, 2013 yılında ise Stockholm, Konstfack Sanat Üniversitesi, Kamusal Alanda Sanat Master Programı’ndan mezun olan Boyraz’ın önemli filmleri arasında Invisible Landscapes (2013) yer alıyor. Sanatçı Stockholm’de yaşıyor ve çalışıyor.

 

Künstlerhaus Bethanien hakkında
Künstlerhaus Bethanien, güncel görsel sanatın gelişmesine odaklı Berlin’de uluslararası bir kültür merkezi. 25 yıldır sürdürdüğü programları aracılığıyla yüzlerce sanatçıyı ağırlayan kurum, çeşitli disiplinlerden düzenlediği çok sayıda proje ve etkinlikle uluslararası kültürel alışverişin desteklenmesini hedefliyor. Misafir sanatçı programlarının sonucunda düzenlenen sergi, sunum ve performanslarla yıl boyunca süren 20 - 30 farklı etkinlikten oluşan bir takvim sunuyor.​

 

SAHA Derneği hakkında
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA

instagram.com/sahadernegi/