SAHA, Suat Öğüt’ün “İlk Türk Göçmen ya da Devrimin İsimsiz Kahramanları” adlı eserine üretim desteği verdi.

SAHA, sanata çeşitli yaklaşımları kamusal alanda aynı platformda buluşturmak üzere düzenlenen Public Art Amsterdam’a davet edilen Suat Öğüt’ün “İlk Türk Göçmen ya da Devrimin İsimsiz Kahramanları” isimli yeni eser üretimine destek verdi. Öğüt, Public Art Amsterdam’ı oluşturan 11 sanat kurumu arasında yer alan Framer Framed’in “Monuments to the Unsung” projesinde, Amsterdam-Noord bölgesinde kamusal alan çalışması yapmak üzere Wafae Ahalouch ve Walid Siti Framer Framed ile birlikte yer aldı. Public Art Amsterdam “Pay Attention Please!” başlığı altında 22 Haziran  - 30 Eylül tarihleri arasında, ilk kez düzenlenecek.

Suat Öğüt’ün “İlk Türk Göçmen ya da Devrimin İsimsiz Kahramanları” isimli çalışması Türkiye’den Avrupa ülkelerine göç etmiş 9 kişinin bronz büstlerinden oluşuyor. Bu büstler, Türkiye’den siyasi idealleri nedeniyle göç edip, Hollanda’da ‘gastarbeiders’ (misafir işçi) olarak isimlendirilen göçmenlere bir övgü niteliği taşıyor. Günümüzde, Türkiyeli işçi göçmenler, 1960’lardan itibaren yerleştikleri ve ekonomik katkıda bulundukları Amsterdam-Noord bölgesinden turistlere ve gayrimenkul danışmanlarına yer açmak üzere periferiye itilmişlerdir.

Suat Öğüt 
1986’da Diyarbakır’da doğan Öğüt,, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim ve Heykel Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldu. 2010’da Münih’te bulunan Willa Waldberta misafir sanatçı programında üç ay süreyle ağırlandı. 2013’te Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nün kazananlarından biri olan Suat Öğüt, 2014’ten bu yana, Amsterdam’da kurucusu olduğu Corridor Project Space’in proje koordinatörlerinden biri olarak görev alıyor. Aynı zamanda B.I.T Kolektif’in üyelerinden olan sanatçı, Amsterdam ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

 

Framer Framed
Framer Framed, güncel sanat, görsel kültür, eleştirel kuram ve pratik için oluşturulmuş bir platformdur. Her sene uluslararası küratörler ve sanatçılarla yapılan işbirlikleriyle, kimlik politikaları ve tarih yazımı gibi konulara yoğunlaşan sergilere paralel olarak kamusal programlar düzenler. Platform diyalog için oluşturduğu bu ortak alan ile globalleşmiş bir toplum içinde çoğunluğun seslerini göstermeyi hedefler.

 

SAHA Derneği

Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

www.saha.org.tr
facebook.com/SAHA-Dernegi
twitter.com/SAHA