SAHA, Yinchuan Bienali’ne davet edilen Can Altay’ın “The Institue of Thresholds” projesinin üretimine destek veriyor

SAHA, Can Altay’ın “The Institue of Thresholds’’ adlı yeni projesinin üretimine destek verdi. Yinchuan Bienali, “Starting from the Desert. Ecologies on the Edge” başlığıyla, 9 Haziran - 19 Eylül 2018 tarihleri arasında Marco Scotini’nin sanatsal direktörlüğünde ikinci kez düzenleniyor.

Can Altay'ın “The Institute of Thresholds” adlı çalışması, 1930 ve 1940’lı yıllarda kırsal kalkınmayı hedefleyen bir pedagojik deney olan köy enstitülerine odaklanır. Köy enstitülerinin hikâyesi yalnızca ülkenin siyasi tarihiyle ilgili değil, aynı zamanda kolektif yaşam ve yeni ufukların inşaasına dair güçlü fikirler de barındırır. Altay, bu tür yeni ufukların oluşumu ve dayatılmasında kullanılan araç, obje ve sistemleri inceler. Bu araç, obje veya sistemlerden bir tanesi belirli bir bölgenin sınırlarını belirlemek amacıyla koyulan veya inşaa edilen işaret ve kapılardır. Bu işaret veya kapılar bir vaat, giriş veya bir eşiği simgeleyen mimari öğelerdir. Diğer kullanılanların arasında kitaplar, grafikler veya mobilya gibi öğretici araçlar, öğrenciler tarafından üretilen ve binaların inşaatında kullanılan kiremitler ve enstitü mezunlarının 20 yıllık zorunlu öğretim görevlerine giderken yanlarında götürdükleri el yapımı ahşap valizler yer alıyor.

Can Altay Hakkında

1975 yılında Ankara’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı olan Altay, çalışmalarında kentsel alan, şehir yaşamı, beşeri üretim ve sanatsal aktivite gibi meseleleri ele alır; imgeler, objeler ve alanlardan faydalanır. “Ahali: a journal for setting a setting” ve Bedford Press tarafından yayımlanan antolojinin editörlüğünü yapmaktadır. Yazıları Frieze, Artforum, domus ve AD (Architectural Design) gibi yayınlarda yer almıştır.

 

Yinchuan Bienali Hakkında

2015’te kurulan The Museum of Contemporary Art Yinchuan, Çin’in kuzeybatı bölgesinde açılan ilk çağdaş sanat müzesidir. Gelişmekte olan çağdaş sanatın çeşitliliğini desteklemeyi amaçlayan kurum, yalnızca Çin ve İslam çağdaş sanatına odaklanan ilk müzedir. İlk edisyonu 2016 yılında “For an Image, Faster than Light” başlığıyla, Bose Krishnamachari küratörlüğünde düzenlenen Yinchuan Bienali, 33 ülkeden 73 sanatçının katılımıyla gerçekleşti.

 

SAHA Derneği

Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

http://www.saha.org.tr/
https://www.facebook.com/sahadernegi/
https://twitter.com/SAHA_Istanbul