Türkiye’den bir sanatçı daha, SAHA Derneği’nin desteğiyle New York’ta bulunan ISCP’nin misafir sanatçı programına katılacak.

SAHA Derneği, New York’taki The International Studio & Curatorial Program (ISCP) ile sürdürdüğü işbirliği kapsamında, misafir sanatçı programına Türkiye’den kabul edilen bir sanatçının katılım, konaklama, yaşam ve seyahat masraflarını karşılıyor. 1 Eylül–30 Kasım 2017 döneminde gerçekleştirilecek misafir sanatçı programına başvurular, 15 Nisan 2017 Cumartesi gününe kadar ISCP’nin online sayfası http://iscp-nyc.org/apply adresinden yapılabiliyor. Başvuru sonuçlarının 20 Nisan 2017 Perşembe günü açıklanması planlanıyor. ISCP ile SAHA arasında yapılan işbirliği programına SAHA desteğiyle daha önce; Güneş Terkol, Burak Delier, Emre Hüner ve Belit Sağ katıldı.  

Sanatçıya, günün 24 saati kullanabileceği 18 metrekarelik özel stüdyonun yanı sıra müze, galeri, stüdyo ve diğer kültürel mekânlara alan gezileriyle sanatçı konuşmaları ve açık stüdyolara katılım imkânı tanınıyor. Sanat alanında profesyonel gelişime ve uluslararası network oluşturulmasına yönelik aktiviteleriyle tanınan ISCP’nin halka açık programlarında sağlanacak diyalog sayesinde sanatçının şehrin kültürel manzarasına dahil edilmesi amaçlanıyor. 

The International Studio & Curatorial Program (ISCP) Hakkında

Farklı coğrafyalardan sanatçılara ve küratörlere yönelik misafir programı odaklı ve kâr amacı gütmeyen bir çağdaş sanat kurumu olan ISCP, her zaman 30’un üstünde sanatçı ve küratörün bulunduğu program katılımcılara yer, zaman ve yeni proje geliştirme desteğinde bulunuyor. 1994 yılında sponsorlu bir stüdyo ile açılan ISCP, şu anda 60’tan fazla ülkeden 1800’ün üzerinde sanatçı ve küratör ağırlayan, uluslararası alanda tanınan bir kurum olarak çalışmalarını sürdürüyor. ISCP, 2008 yılında Manhattan’dan East Williamsburg, Brooklyn’deki 1700 metrekarelik eski fabrika binasına taşındı. Bu yeni mekan ile kapasitesini genişleten kurum bünyesinde 35 stüdyo, bir sergi galerisi ve proje alanı bulunuyor.

 

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

www.saha.org.tr 
facebook.com/SAHA-Dernegi
twitter.com/SAHA