Basın Odası

ALTERNATİF BANK 2018’DE % 24 BÜYÜDÜ

Alternatif Bank 2018 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl piyasaları zorlayan koşullara rağmen önemli bir performans gösteren Alternatif Bank, 2017 yılına göre %24 büyüyerek aktiflerini 25,9 milyar TL seviyesine yükseltti. Bankanın bu dönemde nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek ise geçen yıla oranla %24 artarak 23 milyar TL’ye çıktı.

Alternatif Bank, zorlu geçen 2018 yılında tüm risk faktörlerine rağmen gösterdiği başarılı performansla istikrarlı büyümesini sürdürdü. Konsolide rakamlara göre, bankanın toplam aktif büyüklüğü 2017 sonuna göre %24’lük büyüme kaydederek 25,9 milyar TL seviyesine yükseldi. Alternatif Bank’ın bu dönemde nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek %24 artarak 23 milyar TL’ye ulaşırken, mevduat hacmi ise %21 oranında gelişme göstererek 13,6 milyar TL’ye çıktı. Bankanın konsolide net kârı 205 milyon TL, öz kaynak kârlılığı ise %13 oldu.

Geçen yılın performansı ve finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Banka olarak kendimize beş yıllık bir plan hazırladık ve bu plana bağlı olarak istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Geride bıraktığımız yılın ikinci yarısında başlayan dalgalı süreçte ekonomi yönetimimiz, bankacılık sektörümüz ve Alternatif Bank olarak iyi bir sınav verdik. Sektörün üzerinde ve sağlıklı büyüyerek pazar payımızı artırmak üzere kendimize koyduğumuz hedeflere emin adımlarla ilerledik; elde ettiğimiz sonuçlar iş hedeflerimize olumlu yansıdı. Bu süreçte genel müdürlük ve saha ekiplerimizle gerçekleştirdiğimiz 30 bine yakın ziyaretle, müşterilerimize her zamankinden daha yakın olduk. İş sonuçlarımıza ek olarak geride bıraktığımız yıl, marka dönüşümümüz ve yeni genel müdürlük binamıza taşınma gibi önemli kilometre taşlarını da başarıyla geride bıraktık. 2018 yılını sektörün üzerinde bir büyüme performansı ile kapattık. Hedefimiz, istikrarlı büyümemizi sürdürerek Türkiye’de reel sektöre ve üretime bilgi, yetkinlik ve sermaye desteğimizi artırmak.

Hissedarımız The Commercial Bank ile oluşturduğumuz sinerjinin gücüyle, 2019 yılında da kendileriyle yakın işbirliğini artırarak ülke ve bölge ekonomimize katma değer sağlayacak projelerimize yenilerini ekleyeceğiz. İş planımız içerisinde Katar ile Türkiye arasındaki dış ticareti yukarı taşımak ve iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlarda etkin role sahip olmak gibi önemli bir misyonumuz var. Ülkemizde iş yapmak isteyen Katarlı iş insanlarına ve Katar’da iş yapmak isteyen ihracatçılarımıza hissedarımızın Katar, Umman ve Ortadoğu’daki gücüyle de yeni pazarlara açılmalarında destek sağlamayı, ‘danışman banka’ kimliğimizle ihracatçının bankası olmayı hedefliyoruz.’’ dedi.

Kaan Gür sözlerini şöyle tamamladı: “Alternatif Bank olarak stratejimiz doğrultusunda ‘basiretli ve danışman bankacılık‘ anlayışımızla ölçeği ya da sektörü ne olursa olsun, büyüme hayalleri olan, ülkemiz için daha iyi bir geleceğe inanan, istihdam ve üretimle ekonomimize katma değer sağlayan tüm işletmelerin yanında olduk. Güçlü muhabir banka ilişkilerimiz ve yenilenen danışman şube yapımızla, 2019 yılında da müşterilerimizin sürdürülebilir büyüme yolculuklarına eşlik ederek, uzun soluklu yol arkadaşı olmaya devam edeceğiz.”