Basın Odası

ALTERNATİF BANK’TAN EKONOMİYE 134 MİLYON DOLAR KAYNAK

Alternatif Bank, 11 ülkeden 11 bankanın katılımıyla gerçekleştirdiği sendikasyon kredisi ile toplam 134 milyon USD tutarında kaynak sağladı. Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, ihracatın finansmanı vasıtasıyla reel sektöre destek olacak kredinin; uluslararası finans çevrelerinin, Türk bankacılık sektörüne ve Alternatif Bank’a duydukları güvenin bir yansıması olduğunun altını çizdi.

Yılın ilk yarısını sektörün üzerinde büyüyerek başarılı sonuçlarla geride bırakan Alternatif Bank, uluslararası piyasalardan toplam 134 milyon USD tutarında bir ve iki yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. 62 milyon USD ve 62 milyon EUR olmak üzere iki farklı döviz cinsinden sağlanan kredinin toplam fiyatı, USD için Libor +%2.05, EUR dilimi için Euribor +%1.95 ve iki yıl vadeli dilim için ise Libor +%2.70 olarak gerçekleşti.

Temin edilen sendikasyon kredisinin uluslararası finans kuruluşlarıyla uzun süreli işbirliklerinin gücünü gösterdiğini belirten Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür; “Bankamız yılın üçüncü çeyreğine,  sektörün oldukça üzerinde bir büyüme gerçekleştirerek girdi. Ülkemizin içinden geçtiği hassas dönemde, yurtdışı yatırımcı iştahı ve kurlarda yaşanan olumsuzluklara rağmen, sendikasyon kredimize 11 ülkeden 11 bankanın katılması ve katılımcı grup arasında iki yeni bankanın yer alması, Alternatif Bank’ın uluslararası itibarını ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha tescil etti. Böylesine zorlu bir ortamda sağladığımız bu sendikasyon kredisinin, Türkiye ekonomisinin hak etmediği olumsuz algıyı kırmak anlamında önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Kredimizin Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Kuzey Amerika gibi farklı coğrafyalardan ilgi görmesi, bankamızın yürüttüğü sağlam muhabirlik ilişkilerini ve hissedarımız The Commercial Bank’ın güçlü desteğini teyit ediyor. Elde ettiğimiz bu kaynağı, ihracatın finansmanı vasıtasıyla reel sektörümüzü ve ekonomimizi desteklemek için kullanacağız.” dedi.

Türkiye’ye ve Alternatif Bank’a İnancımız Tam

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve The Commercial Bank Grup CEO’su Joseph Abraham ise “Commercial Bank olarak, Türkiye ekonomisinin uzun vadedeki potansiyeline ve önemine inancımız tam. Bölgedeki faaliyetlerimiz ve varlığımız için büyük önem arz eden %100 iştirakimiz Alternatif Bank’ın arkasındayız.” açıklamasında bulundu.

Ayrıntılı bilgi için;
Gülkız Çakmaktaş / A&B İletişim
Tel: 0(212) 233 22 38
E-posta: [email protected]

Alternatif Bank Hakkında:
Alternatif Bank Türk bankacılık sektörüne 1991 yılında katıldı. 2013 yılında The Commercial Bank (P.S.Q.C.) yüzde 75 ile bankanın hâkim hissedarı oldu. 2016 yılı sonundaki hisse devrinin ardından The Commercial Bank Alternatif Bank’ın tek sermayedarı haline geldi.  Katar’ın ilk özel bankası olan The Commercial Bank, bölgesinde öncü ve saygın bir finans kurumudur. “Kusursuz hizmet” anlayışı ile bankacılık alanındaki uzmanlıklarını 50 danışman şubesi, 1000’e yakın uzman çalışanı aracılığıyla müşterilerine sunan Alternatif Bank, Türk ekonomisinde kısa vadede istihdam ve üretim yaratacak pek çok projeye finansman sağlayarak, reel ekonomiye destek olmayı ve müşterileriyle «beraber büyümeyi» hedeflemektedir. Bankanın konsolide aktif büyüklüğü 30.06.2018 itibarıyla 25,6 milyar TL’dir. www.alternatifbank.com.tr

The Commercial Bank Hakkında:
The Commercial Bank’ın 30.06.2018 itibarıyla toplam aktifleri 139,9 milyar Katar Riyali’ne (yaklaşık 188 milyar TL) ulaşmaktadır. Bir ticaret bankası olarak kurumsal, bireysel ve yatırım bankacılığı alanlarında tüm bankacılık hizmetlerinin yanında, Katar’da Diners Club ayrıcalıklarını münhasır olarak sunmaktadır. Bankanın ülke genelinde hizmet veren 29 şubesi ve 179 ATM’si bulunmaktadır. Kurulduğu 1974 yılından bu yana her sene kârlılığını sürdüren bankanın, kuvvetli özkaynakları, teknoloji ve insan kaynakları yatırımları, sürekli büyüme için güçlü yapıyı oluşturmaktadır. İzlediği başarılı büyüme politikası kapsamında, 2013’te Türkiye’de Alternatif Bank’ın çoğunluk hissesini alan The Commercial Bank, 19 Aralık 2016’da gerçekleşen satış ile bankanın yüzde 100 hissedarı olmuştur. Başarılı ürün çeşitlendirme stratejisi Commercial Bank’ın Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’ndeki (GCC) etkisini, Umman’da National Bank of Oman (NBO) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde United Arab Bank (UAB) işbirlikleri ile genişletmiştir. www.cbq.qa