Basın Odası

ARSUZ DEVLET HASTANESİNE KAVUŞMAK İSTİYOR

Hatay’ın 88 bin nüfuslu Arsuz ilçesinde devlet hastanesi bulunmaması ilçe halkının sağlığı hakkında ciddi endişelere yol açıyor. Arsuz halkı başta olmak üzere konuya duyarlı insanların desteğiyle Change.org üzerinden ilçeye hastane yapılması için başlatılan imza kampanyası 12 bin imzayı geçti, yetkililerden açıklama bekliyor.

Arsuz’da meydana gelen trafik kazalarından sonra hastaların hastaneye yetişememesi ve can vermesi halkı harekete geçirdi. Change.org üzerinden başlatılan, “Arsuz’a devlet hastanesi istiyoruz” başlıklı imza kampanyasını 12 binden fazla kişi imzaladı. En yakın devlet hastanesi 30-35 km uzaklıktaki İskenderun ilçesinde bulunması hızlı müdahale gereken olayların ölümle sonuçlanmasına neden oluyor. İlçede yaşayan halk, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere kurumları sorumluluk almaya ve Arsuz ilçesine devlet hastanesi kazandırmaya davet ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat 2018 olağan toplantısında, Arsuz’da yapılması planlanan devlet hastanesiyle ilgili imar komisyon raporu oybirliğiyle onaylandı. Fakat hiçbir ilerleme sağlanamadı. Arsuz ilçesine devlet hastanesi yapılması için milletvekillerinin dahi meclis gündemine taşıdığı konuyla ilgili olarak kurumların sorumluluk alması ve ilçe halkının hastane ihtiyacına cevap verilmesi isteniyor.

İmza kampanyasını başlatan Mehmet Ali Köseçavuş “İlçemizde devlet hastanesinin eksikliğini ciddi şekilde hissetmekteyiz. Bu konuda başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere gerekli mercileri sorumluluk almaya ve Arsuz’a bir devlet hastanesi kazandırmaya davet ediyoruz.” diyerek herkesi change.org/arsuzahastane kampanyasına imza atmaya çağırıyor.

Change.org hakkında
Change.org dünyanın en büyük imza kampanyası platformu. 196 ülkeden 250 milyondan fazla kişiyi bir araya getiren mecra, insanları görmek istedikleri değişimi yaratmak için güçlü bir araç sunuyor. Change.org, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, karar vericiler için toplumun istediği değişimleri görmek için bir haber kaynağı. Her gün eğitim, insan hakları, ekonomik ve ceza adaleti, çevre, hayvan hakları, sağlık ve gıda gibi konularında kampanyalar başlatılıyor, başarıya ulaşıyor.

 

İletişim için

Yaz Güvendi

Change.org Kampanyalar Danışmanı

[email protected]