Basın Odası

ÇEVRE VE DOĞA DOSTU İZEL VE 30 BİN KİŞİ DAHA “SİVRİADA’YA KIYMAYIN” DİYOR!

2. derece doğal ve 3. derece arkeolojik SİT alanı olan Sivriada’da Eylül 2018 sonu itibarıyla başlayan hafriyat ve inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuya duyarlı çevre dostu bir grubun change.org üzerinden başlattığı kampanya 30 bin imzaya ulaşmak üzere.

Marmara Denizi’ndeki Prens Adaları’ndan biri olan Sivriada 2. derece doğal ve 3. derece arkeolojik SİT alanı. Farklı bölgelerinde Bizans döneminden kalma kalıntıların olduğu tespit edilen ada aynı zamanda çeşitli kuş türlerinin göç yolları üzerinde yer alıyor ve Prens Adaları çevresinde bilinen son Marmara Mercanı kolonisi ile çeşitli balık ve deniz kabuklularına ev sahipliği yapıyor.

Sivriada’nın hemen yanında yer alan Yassıada ile aynı kaderi paylaşmasını gelecek nesillere haksızlık olarak gören İzel Levi Coşkun konu hakkında change.org‘da “Sivriada’nın da kaderi Yassıada gibi olmasın!” başlıklı bir imza kampanyası başlattı. Coşkun, “Yassıada’da yaklaşık 3 yıldır süren inşaat çalışmalarının adanın şeklini tamamen değiştirdiği ve bitki örtüsüne zarar verdiği göz önüne alındığında Sivriada’daki gelişmeler, ekolojik ve kültürel mirasımızın korunması, gelecek nesillere bırakacağımız doğal miras açısından endişe verici” açıklamasında bulundu.

Yassıada inşaatı esnasında denize dökülen hafriyat ile oksijensizlikten yok olan bölgedeki Marmara Mercanı kolonilerinin sonuncusu Sivriada’da yaşıyor. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Adalar Denizle Yaşam ve Su Sporları Kulübü’nün (ADYSK) ortak girişimiyle mercanların Neandros’a taşınma projesi (ADAMER http://www.adamer.org/) Sivriada’da da hafriyatın denize dökülmesi ve inşaat tozlarının denize çökmesi yüzünden ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya. Hafriyat çalışmaları sırasında aynı zamanda manastır kalıntıları tehlikeye atılıyor. 2013 yılında hayırsever ada sakinlerinin dikmiş olduğu fıstık çamları ve zeytin ağaçları yerlerinden sökülüyor veya inşaat molozlarının altında kalıyor.

İmza kampanyasını başlatan Coşkun “Gelin hep birlikte, birçok canlının yanı sıra, kışın sert havalarında balıkçılarımıza da barınak olan Marmara’nın bu küçük ve sevimli adasına sahip çıkalım. Adamıza beton değil, fidan dikelim” diyerek herkesi change.org/sivriada kampanyasına imza atmaya ve Sivriada’ya sahip çıkmaya çağırıyor.

Change.org hakkında
Change.org dünyanın en büyük imza kampanyası platformu. 196 ülkeden 250 milyondan fazla kişiyi bir araya getiren mecra, insanları görmek istedikleri değişimi yaratmak için güçlü bir araç sunuyor. Change.org, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, karar vericiler için toplumun istediği değişimleri görmek için bir haber kaynağı. Her gün eğitim, insan hakları, ekonomik ve ceza adaleti, çevre, hayvan hakları, sağlık ve gıda konularında kampanyalar başlatılıyor, başarıya ulaşıyor.

 

İletişim için

Yaz Güvendi

Change.org Kampanyalar Danışmanı

[email protected]