Basın Odası

CHANGE.ORG’DA TORBA YASA 45. MADDEYE KARŞI ÇEVRE KURULUŞLARINDAN ORTAK İTİRAZ VE 50 BİNE YAKIN İMZA

Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülecek torba yasa tasarısı, Madde 45, baca gazı filtresi olmadan çalışan kömürlü termik santrallerin iki yıl daha havayı kirletmesine izin verecek. Torba yasadaki bu maddenin kabul edilmemesi için yedi çevre kuruluşu bir araya gelerek Change.org üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Kampanya dört gün içerisinde 40 bin imzayı geçti.

2013 yılında kömürlü termik santrallerin özelleştirilmesinin ardından, bu santrallerin çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan altı yıl boyunca zehirli gazları doğrudan havaya saldı. Meclis’te bu hafta görüşülecek yasa teklifi, Çanakkale, Kahramanmaraş, Karabük, Kütahya, Manisa, Sivas, Şırnak ve Zonguldak’ta bulunan en az 10 santralin iki yıl daha havayı kirletmesine izin verecek.

Madde 45 kabul edilirse, yılda 1100 erken ölüm, 800 kronik bronşit vakası ve 1500 hastaneye yatışın yanı sıra, her gün 170 çocuk astım atağı geçirecek.

Kampanyayı başlatan TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan: “Bizler zaten yıllardan beri, filtresiz çalışan bacalardan veya kül barajı olmadığı için rüzgarda uçan küllerden çıkan zehirli maddeleri soluyoruz. Çan, Çatalağzı, Seyitömer, Tunçbilek, Afşin Elbistan, Muğla Yatağan, Soma’da balkonlarımıza beyaz çamaşır asamıyoruz. Bu sene Afşin’de yağan kar bile griye dönüştü. Aile büyüklerimizi akciğer kanserinden ve çocuklarımızı astımdan hastanelere taşıyoruz sürekli” açıklamasında bulundu.

Temiz havayı solumanın bir hak olduğunu, 2 yıl daha beklemenin mümkün olmadığını ifade eden Aydan “Hepimiz her gün nefes alıyoruz. Ayrıca bu zehirli maddeler sadece bizi etkilemiyor, bilimsel çalışmalara göre partikül maddeler 1000 km bile giderek tüm Türkiye’nin ve hatta komşu ülkelerin bile havasını kirletiyor. Artık emekli olması gereken bu kömürlü santraller hepimizin havasını, toprağını, sağlığını ve doğasını kirletiyor” diye devam etti ve herkesi change.org/2yilbeklemez imza kampanyasına imza atmaya çağırdı.

Change.org hakkında
Change.org dünyanın en büyük imza kampanyası platformu. 196 ülkeden 250 milyondan fazla kişiyi bir araya getiren mecra, insanları görmek istedikleri değişimi yaratmak için güçlü bir araç sunuyor. Change.org, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, karar vericiler için toplumun istediği değişimleri görmek için bir haber kaynağı. Her gün eğitim, insan hakları, ekonomik ve ceza adaleti, çevre, hayvan hakları, sağlık ve gıda gibi konularında kampanyalar başlatılıyor, başarıya ulaşıyor.

 

İletişim için

Yaz Güvendi

Change.org Kampanyalar Danışmanı

[email protected]