Basın Odası

Hayata Destek Derneği’nden ihtiyaç sahibi çocuklara destek: OKİ ve HİJİ Çantaları

Hayata Destek Derneği’nden ihtiyaç sahibi çocuklara destek: OKİ ve HİJİ Çantaları

2005 yılından bugüne insani yardım faaliyetleri yürüten Hayata Destek Derneği, yoksulluk yüzünden eğitim ve sağlıklı gelişim haklarına erişemeyen çocuklar için yeni bir bağış kampanyası başlatıyor. Kampanya boyunca toplanan bağışlarla, OKİ ve HİJİ adı verilen özel tasarım çantalar ihtiyaç sahibi çocuklara doğrudan ulaştırılacak.

17 yıldır afetlerden etkilenmiş bireylerin temel hak ve ihtiyaçlara erişimini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren insani yardım kuruluşu Hayata Destek, yoksulluk yüzünden eğitim ve sağlık gereçlerine ulaşamayan çocuklar için özel çantalar tasarladı. Destek kampanyası kapsamında, bir ilkokul çocuğunun başlıca kırtasiye ihtiyaçlarını içeren okul çantası OKİ ve kişisel temizlik malzemesi ihtiyaçlarını içeren hijyen çantası HİJİ, derneğin çalışma sahası olan 10 il başta olmak üzere, Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacak. Çocukların eğitim ve sağlıklı gelişim haklarını savunan Hayata Destek Derneği’nin, “Bu Çantalara Kulak Verin!” sloganıyla hayata geçirdiği OKİ ve HİJİ kampanyası 19 Eylül’de başlayacak.

Destekçiler, Hayata Destek Derneği’nin bağış sayfası (hayatadestek.org/bagis) üzerinden OKİ ve HİJİ çantalarını ihtiyaç sahibi çocuklara hediye etmek amacıyla bağışta bulunabiliyor. Bu kapsamda kırtasiye malzemeleriyle dolu okul çantası OKİ’nin bedeli 500 TL, kişisel temizlik malzemeleri içeren hijyen çantası HİJİ’nin bedeli ise 250TL olarak belirlendi. Dileyen katılımcılar, DESTEK yazıp 4332’ye SMS yollayarak da kampanyaya 20 TL bağış yapabiliyor. Diğer taraftan bu iki özel tasarım çanta, ilerleyen günlerde derneğin iktisadi markası Destekar’ın alışveriş sitesinden de (destekar.org) satışa sunulacak.

Hayata Destek Derneği, her çocuğun okul sıralarında sağlıklı bir hayat geçirme hakkı olduğuna inanan tüm destekçileri, eğitim ve sağlık dolu bu çantalara kulak vererek çocuklara ulaştırmak için bağış yapmaya davet ediyor.

OKİ ve HİJİ çantaları çocukların geleceğine umut oluyor
İstatistiklere göre Türkiye’de her 3 çocuktan 1’i yoksul ve bu sebeple çalışmak zorunda kalıyor. Çalıştırılmak bir yandan çocuğun okulla bağını koparıyor, onu şiddet ve istismar risklerine açık hale getiriyor; bir yandan da yarınını etkiliyor. Eğitimden uzak büyüyen çocuklar, yetişkinlik çağında da yoksullukla mücadele etmeye devam ediyor. Temel hakları olan eğitim ve sağlıklı gelişim de böylece ellerinden alınıyor.

Hayata Destek Derneği tarafından tasarlanan, içinde kırtasiye ve hijyen ürünlerinin yer aldığı OKİ ve HİJİ çantaları, ihtiyaç sahibi çocukların temel haklarına erişerek yeni bir geleceğe ‘çantalarıyla birlikte’ adım atmalarına destek oluyor. Dernek bu kampanya aracılığıyla çocukların geleceğine mutluluk ve cesaretle ilham vermeyi hedefliyor.

Türkiye’de Çocuk Yoksulluğu ve Çocuk İşçiliği
Çocuk işçiliği çocukları çocukluklarını yaşamaktan alıkoyan, potansiyellerini ve saygınlıklarını eksilten, fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından zararlı işler olarak tanımlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 verilerine göre, Türkiye’de 720 bin çocuk, işçi olarak çalıştırılıyor ve çocuk işçilerin yüzde 35’inin okulla bağı kopmuş durumda. Bağımsız kuruluşlar bu sayının 2 milyon civarında olduğunu savunuyor ve pandemiyle derinleşen ekonomik darboğaz etkisiyle bu sayının yükselme eğilimde olmasından endişe ediliyor. Yoksulluk döngüsüyle perçinlenen çocuk işçiliği sorunuyla mücadelede ise temel reçete çocukların düzenli bir şekilde okula gitmesi olarak görülüyor.

Kampanya Tanıtım Filmi: https://youtu.be/uZVHFl9phsg

Hayata Destek Derneği hakkında:
Hayata Destek, doğa ya da insan eliyle meydana gelen afetlerden etkilenmiş birey ve toplulukların temel hak ve ihtiyaçlarına erişimini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren, ulusal bir insani yardım kuruluşudur. Temelleri 2005 yılında atılan Hayata Destek, insani yardım ilkelerine uygun şekilde operasyonlarını şekillendirerek Acil Yardım, Mevsimlik Tarımda Çocuk Koruma, Mülteci Destek ve Sivil Toplumda Kapasite Geliştirme alanlarında proje bazlı çalışmalar yapar. İnsani yardım faaliyetleriyle 2021 yılında 61 bin ihtiyaç sahibine ulaşan Hayata Destek sağlıklı, dirençli ve refah sahibi bir toplum için hesap verebilirlik, tarafsızlık ve şeffaflık ilkeleriyle çalışmalarını Türkiye ve çevresi bölgelerde yürütmektedir.
Daha detaylı bilgi için hayatadestek.org web sitesi ziyaret edilebilir.