Basın Odası

MÜSLÜMANLARA YÖNELİK NEFRET SÖYLEMİNE KARŞI CHANGE.ORG’DA 1.3 MİLYON İMZA TOPLANDI

Yeni Zelanda’da Al Noor camisinde yaşanan ve Müslümanları hedef alan terör eylemi sonrasında, Avustralya Parlamentosundan Senatör Fraser Anning ülkede yaşayan Müslümanlara karşı nefret dolu açıklamalarda bulundu. Senatör Fraser’in parlamentodan uzaklaştırılması için Change.org Avustralya’da başlatılan kampanyaya kısa sürede rekor bir katılım oldu ve 1.3 milyon kişi kampanyayı imzaladı.

Yeni Zelanda’da yaşanan terör eyleminin ardından, Senatör Fraser Anning’in Avustralya’da yaşayan müslüman halka karşı sarfettiği nefret dolu ayrıştırıcı söylemlerin ardından Change.org’ta başlatılan kampanya 1.3 milyon imzacıya ulaşarak Avustralya tarihinde en hızlı büyüyen imza kampanyası oldu.

Kampanyayı başlatan Kate Ahmed imza kampanyasında müslümanları hedef alan bu söylemlerin bir yaptırımı olmasını ve söz konusu Senatör’ün Avustralya Parlamentosundan uzaklaştırışmasını talep ediyor. Change.org’da kampanyayı başlatan Kate Ahmad, 1.3 milyon imzayı bugün Avustralya’nın seçilmiş ilk ve tek Müslüman kadın senato üyesi Mehreen Faruqi’ye teslim etti. Mehreen Faruqi bu imzaları parlamentoya sunacak ve böylece Senatör Fraser Anning’in müslümanları hedef alan nefret söylemleri kayıtlara geçmiş olacak.

Change.org Türkiye Direktörü Dr. Uygar Özesmi: “Müslümanları hedef alan nefret söylemleri müslümanları hedef alan terör eylemlerini cesaretlendirir, bu açıdan çok tehlikeli buluyorum. Change.org’da başlatılan bu önemli kampanyanın saatler içerisinde 1.3 milyon imzaya ulaşması bizleri çok sevindirdi.  Halk Senatör Fraser Anning’e önemli bir ders vermiş. Biz de böyle bir kampanyaya ev sahipliği yapmaktan gurur duyduk. Ayrıca Müslüman bir senato üyesinin bu imzaları teslim alması ve Parlamento kayıtlarına geçirmesi de çok önemli.” dedi.