Basın Odası

TİM İLE ALTERNATİF BANK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Alternatif Bank ve TİM’den ihracatçıya tam destek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Alternatif Bank, ihracatçı firmaların finansal ihtiyaçlarına özel bankacılık çözümleri oluşturmak amacıyla işbirliği protokolüne imza attı.

71 bin ihracatçının temsilcisi olan TİM ile yenilenen vizyonuyla müşterilerine özel bir bankacılık deneyimi sunarak, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine destek olmayı amaçlayan Alternatif Bank, TİM’de gerçekleştirilen törenle bir işbirliği protokolüne imza attı. İmza törenine TİM Başkanı İsmail Gülle, Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür ve TİM Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Alternatif Bank, imzalanan protokol kapsamında işletme, ihracat, yatırım kredileri, gayri-nakdi krediler, ödeme ve tahsilat işlemleri, dış ticaret işlemleriyle birlikte sigorta ve leasing gibi bankacılık dışı işlemlerde de TİM üyelerinin ihtiyacına özel olarak şekillendirilecek avantajlı hizmet ve çözümler sunacak. Banka, hissedarı olan The Commercial Bank’ın Katar, Umman, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki gücüyle de ihracatçılara yeni pazarlara açılmalarında destek sağlamayı hedefliyor. Alternatif Bank ayrıca Katar Riyali’nin haziran ayı itibarıyla TCMB’nin alım-satım yapılan dövizler listesine eklenmesiyle beraber Katar Riyali cinsinden döviz işlemleri, ödemeler ve ihracat tahsilatları yapmaya başladı. Böylece Katar’la ticaret yapmak isteyen ihracatçı firmalara da bu yönde hizmetler sunacak.

TİM Başkanı İsmail Gülle protokol ile ilgili olarak şunları söyledi: “Finansmana erişim ve finansman maliyetleri ihracatçılarımızın en önemli sorunlarından biri. Atılan bu adımla birlikte, firmalarımızın finansmana erişimi kolaylaşacak, finansman maliyetlerinde iyileşmeler gerçekleşecek. Geçtiğimiz mart ayında yedi bankayla benzer bir protokol imzalamıştık, Alternatif Bank’ın da eklenmesiyle bankacılık sektörümüzün büyük bir kısmı kapılarını ihracatçılarımıza açmış oldu. İhracatımızın yüzde 27’sini Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya gerçekleştiriyoruz, ithalatımızın yüzde 10’u yine bu bölgelerden. Bu noktada Alternatif Bank ve The Commercial Bank’ın bölgedeki tecrübelerinden ihracatçılarımızın da faydalanmasını istiyoruz. Banka, Katar Riyali ile işlem yapma kapasitesine sahip olmasıyla özellikle Katar’la ticaret yapan firmalarımızın işlerini oldukça kolaylaştıracak, yerel paralarla ticaret hız kazanacak.” dedi.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür ise gerçekleştirilen işbirliği ile ilgili şu bilgileri verdi: “Alternatif Bank olarak yenilenen marka yüzümüz ve büyüme stratejimiz ile yılın ilk yarısını başırılı sonuçlarla geride bıraktıkBankamızın yeni hedefleri doğrultusunda önemli bir ivme yakaladığımız bu dönemde, ülkemizde ihracatçıların en büyük temsilcisi olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’yle gerçekleştirdiğimiz işbirliğini son derece önemsiyoruz. Basiretli iş yapma kültürümüz ve uzman ekibimizle TİM’in kıymetli üyelerine standart bankacılık hizmetleri sunmaktan öte, onların ihtiyaçlarına özel şekillendireceğimiz avantajlı ve kapsayıcı çözümler üretmeyi, “danışman banka” rolümüzle katma değer yaratmayı amaçlıyoruz. Bu yaklaşımımız doğrultusunda, Alternatif Bank’ın TİM üyelerinin başta Katar olmak üzere, gelişen yeni pazarlara açılmasına bankacılık hizmetlerimizle katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Büyüme hedefi olan, istihdama, üretime ve ülkemiz ekonomisinin gelişimine katkıda bulunan tüm işletmeleri desteklemeye devam edeceğiz.” 

Ayrıntılı bilgi için;
Gülkız Çakmaktaş / A&B İletişim
Tel: 0(212) 233 22 38
E-posta: [email protected] 

Alternatif Bank Hakkında:
Alternatif Bank Türk bankacılık sektörüne 1991 yılında katıldı. 2013 yılında The Commercial Bank (P.S.Q.C.) yüzde 75 ile bankanın hâkim hissedarı oldu. 2016 yılı sonundaki hisse devrinin ardından The Commercial Bank Alternatif Bank’ın tek sermayedarı haline geldi.  Katar’ın ilk özel bankası olan The Commercial Bank, bölgesinde öncü ve saygın bir finans kurumudur. “Kusursuz hizmet” anlayışı ile bankacılık alanındaki uzmanlıklarını 50 danışman şubesi, 1000’e yakın uzman çalışanı aracılığıyla müşterilerine sunan Alternatif Bank, Türk ekonomisinde kısa vadede istihdam ve üretim yaratacak pek çok projeye finansman sağlayarak, reel ekonomiye destek olmayı ve müşterileriyle «beraber büyümeyi» hedeflemektedir. Bankanın konsolide aktif büyüklüğü 30.06.2018 itibarıyla 25,6 milyar TL’dir. www.alternatifbank.com.tr

The Commercial Bank Hakkında:
The Commercial Bank’ın 30.06.2018 itibarıyla toplam aktifleri 139,9 milyar Katar Riyali’ne (yaklaşık 188 milyar TL) ulaşmaktadır. Bir ticaret bankası olarak kurumsal, bireysel ve yatırım bankacılığı alanlarında tüm bankacılık hizmetlerinin yanında, Katar’da Diners Club ayrıcalıklarını münhasır olarak sunmaktadır. Bankanın ülke genelinde hizmet veren 29 şubesi ve 179 ATM’si bulunmaktadır. Kurulduğu 1974 yılından bu yana her sene kârlılığını sürdüren bankanın, kuvvetli özkaynakları, teknoloji ve insan kaynakları yatırımları, sürekli büyüme için güçlü yapıyı oluşturmaktadır. İzlediği başarılı büyüme politikası kapsamında, 2013’te Türkiye’de Alternatif Bank’ın çoğunluk hissesini alan The Commercial Bank, 19 Aralık 2016’da gerçekleşen satış ile bankanın yüzde 100 hissedarı olmuştur. Başarılı ürün çeşitlendirme stratejisi Commercial Bank’ın Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’ndeki (GCC) etkisini, Umman’da National Bank of Oman (NBO) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde United Arab Bank (UAB) işbirlikleri ile genişletmiştir. www.cbq.qa