Blog

Fosil Yakıt Şirketlerinin Geleceği Sigaracılar Gibi mi Olacak?

Yıllar önce tüm dünyada büyük miktarlar ödenerek, çeşitli araştırma verilerine dayanılarak muhteşem sigara reklamları yapılır, faaliyetler düzenlenir, sergiler, konserler, festivallerle kitleler büyülenirdi.
Zamanla sigaranın insan sağlığına zararları anlaşıldı, daha doğrusu su yüzüne çıkarıldı, yıllarca süren karşı lobi faaliyetleri, rüşvetler, akla hayale sığmayan çeşitli yöntemlere rağmen sigara reklamları yasaklanmaya başlandı. Sigara paketlerinin üstüne insan sağlığına zararları yazıldı, marka gösterimleri kısıtlandı, ancak…
Hala sigara üretimi de satışı da devam ediyor!

Neden?
Devletler neden sigara üretimini, satışını yasaklamıyor? Yasaklayamıyor?
Bunu neden hiç konuşmuyoruz?
Dünyada sigaranın yasaklanmaması neden gündem oluşturmuyor?

Şimdi gelin konuya bir de fosil yakıt piyasası açısından bakalım.

Fosil yakıtların küresel iklim krizine neden olduğu biliniyor, küresel ısınmanın dünyadaki insan yaşamının sonunu getireceği de aşikar.

Peki bütün bunlara rağmen neden bu konu çerçevesinde felaketi önleyecek tedbir, kısıtlama, veya bir planlamaya gidilmiyor?
Devletler neden bu sorunları bilmelerine rağmen göz yumuyor, bilmemezlikten geliyor?
Kimlerin menfaatleri insan yaşamından daha önemli?
Yoksa dünyamızın sistemleri “ikiyüzlülükler” üzerine mi kurulu? Biden Alaska kararını neden değiştirdi? Neden ilk başta vaat etti ve bugün neden vaadinden döndü? Türkiye’deki doğal alanlara verilen maden arama izinleri nelerin karşılığı?

Kanada madencileri kendi ülkelerinde uyguladıkları çevre koruma yöntemlerini neden az gelişmiş veya kanunları by-pass edilebilen ülkelerde uygulamıyor? Bankalar kendi ülkelerinde titizlikle uyguladıkları çevre ve sürdürülebilirlik kurallarını Afrika ülkelerine gelince kolaylıkla görmemezlikten gelebiliyorlar.
Dünyamızın, çağımızın ortak hastalığı yoksa iki yüzlülük mü? Eğitim sistemleri, okullar, başarıları arşa ermiş üniversiteler insanlara ne öğretiyor ki insanlık bu halde? Karar alıcılar, seçilmişler, demokratik toplumların seçkin seçilmişleri, en prestijli eğitim kurumlarından mezun olmuş iş dünyasının insanları hangi değerlerle karar alıyorlar, onay veriyor veya uyguluyorlar.

Kapitalizm, daha çok kâr ve büyüme hırsı hedefi mi insanlığı bu hale getirdi?
Bu soruları daha çok sormanın vakti gelmedi mi?

Devletler neden sigara üretimini, satışını yasaklamıyor? Neden gündem oluşturmuyor? Felaketi önleyecek tedbir, kısıtlama veya planlamaya gidilmiyor? Neden devlet göz yumuyor? Kimin menfaatleri önemli? Bunların cevaplarını hepimiz biliyoruz. Sigaradan alınan vergi, sigara ticareti yapanlar, tütün üreticileri , onların oyları, tabii bir yandan da sigaracıların uyguladığı çeşitli lobi yöntemlerini de unutmamalıyız. Peki bütün bunlar vatandaşın sağlığını korumaktan daha mı değerli? Devlet paketin üstüne “sağlığa zararlıdır” diye yazıp vatandaşa “ gerisini sen düşün” diyebilir mi? O zaman uyuşturucular için de benzer bir uygulama mı olacak?